Comprehensive Plan Update Committee

The Comprehensive Plan Implementation Committee is governed by rules set forth in Chapter 2 of the City's Code of Ordinances.

This committee is currently seeking members. 

The CPIC consists of 13 members, to include: 

 Two (2) City Councilors (ex-officio, non-voting members), annually appointed:  Misha Pride, April Caricchio
 One (1) member of the Planning Board; annually appointed:  Michael Taylor
 One (1) member of the Conservation Commission; annually appointed: Cory McKenna 
 One (1) member of the Economic Development Committee; annually appointed: Martha Riehle
 One (1) member of the Affordable Housing Committee; annually appointed: Brent Wilson

Seven (7) residents to serve three year terms: 

Peter Stanton   Councilor Leighton (District 1)

Term Expiring 10/01/2023

 

VACANT Councilor Lewis (District 2) October 2019; then for 3 years (October 2021-October 2024)
Jessica Stafos   Councilor Pride (District  3) Term Expiring 10/01/2023
Barry Lucier Councilor Caricchio (District 4) Term Expiring 10/01/2024
VACANT Councilor Dhalac (District 5) October 2019; then for 3 years (October 2019-October 2022)
Robert (Bob) Foster Councilor Bruzgo (At-Large) Term Expiring 10/01/2022
Kathleen Egan Councilor Henderson (At-Large) Term Expiring 10/01/2022